Serbest Liman Bilisim Sirketi


Gazi Mağusa Serbest Liman Bölgesi’nde kurulan bilişim işletmeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafındann uygulanan Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi ve Gelir Vergisi uygulamalarından muaftır. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler neticesinde bilişim sektörü şirketlerinin de Kıbrıs Serbest Liman’larında şirket kurmalarına imkan verilmiştir.

Türkiye’nin Serbest Liman üzerinden satış yapan bazı büyük bilişim firmaları: Ofis Game, BTC Turk, Webadam .

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden tüketicilere yapılan satışlarda Katma Değer Vergisi YOKTUR!

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden tüketicilere yapılan satışlardan dolayı Kurumlar Vergisi YOKTUR!

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden tüketicilere yapılan satışlardan dolayı Gelir Vergisi YOKTUR!

Yukarıdaki avantajlar ilk defa serbest bölge üzerinden işlem yapacak kişilere inanması güç gelmekte… Sizler de göreceksiniz ki, diğer büyük bilişim firmaları gibi, işletmeniz serbest bölge üzerinden satış yaparak büyük bir vergi avantajı sağlayabilir.

 

Bilisim Sektorundeki Müsterilerimizden sıklıkla gelen sorular ve cevapları asagıda:

Türkiye’de de 19 tane Serbest Liman ve Bölge var. Neden masrafa girip KKTC’de SerbestBölge sirketi Kuralım?

Gazi Mağusa Serbest Bölge’nin vergi avatantajları, eğer satış Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılacaksa, Türkiye Cumhuriyeti Serbest Bölgelerinde YOKTUR!

Türkiye’de kurduğunuz serbest bölge şirketi yurtiçine satış yapacağında (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına) vergilerini (KDV, Kurumlar ve Gelir) herhangi bir anonim şirket yada şahıs şirket gibi ödemek zorundadır. Zaten böyle olmasaydı hiçbir yerel şirket Serbest Bölge dışına kurulmazdı…

Kıbrıs serbest bölge avantajı KKTC ve TC’nin iki farklı ülke olmasından kaynaklanmaktadır. KKTC’den diğer ülkelere yapacağınız satışlar da aynı vergi muafiyeti ile gerçekleşir. Yalnızca KKTC sınırları içerisine (Serbest Bölge kanunlara göre KKTC Dışı Özerk Bölge) yapılan satışlarda vergi doğacaktır.

KKTC’de sirket kurdugumuzda müsterilerimizden tahsilatları hangi bankaya yapacasız?

Gazi Mağusa Serbest Bölge’de kurulan bir şirket Türkiye’deki tüketicilere satış yaparken KKTC’de kurulu Türkiye Şube Bankalarından herhangi birini kullanabilir. Böylelikle müşterilerinizin harcamalarına taksit imkanı sunar ve ayrıca güvenli bir ödeme yolu sunmuş olursunuz. KKTC’de faaliyet gösteren Türkiye Bankaları: İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, TEB Bankası, Halk Bankası, HSBC…

 

Serbest Bölge gelirimi nasıl kullanacagım? Turkiye’de harcayınca ayrıca vergisi olmayacak mı?

Günümüzde vergi kanunları büyük bir sürat ile değişmekte ayrıca kişiden kişiye çok büyük farklılıklar göstermektedir. Bu sebepler vergi danışmanlığınızı uluslararası konulara hakim Mali Müşavirlik bürolarından almanız şart. Vergi planlamanızı yaparken sizlere önereceğimiz birkaç mali müşavirlik ofisi ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle kendiniz için en doğru vergi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tavsiye ettigimiz Mali Müşavirlik Ofisleri:

Çelebioğlu&Co Chartered Accountants

Tel: 0090 392 444 01 58

Fax: 0090 392 227 43 01

Web Site: www.celebico.com

E-mail: [email protected]